Bursztynowe warsztaty wytchnieniowe

Poczuj magię i odkryj nasze kulturowe dziedzictwo!

Mieliśmy okazję brać udział w warsztatach związanych z obróbką bursztynu organizowanych w Muzeum Bursztynu w Gdańsku gdzie pod okiem Pana Roberta Pytlosa własnoręcznie tworzyliśmy wisiorek przy użyciu archaicznych narzędzi takich jak na poniższym zdjęciu - służy ono do wykonywania otworów w bursztynie.

IMG-20241212-WA0010.jpg

IMG-20241212-WA0011.jpg

Bałtycki bursztyn jest wyjątkowy dzięki zawartości kwasu bursztynowego, co odróżnia go od setek innych żywic kopalnych. Choć to kwas, ma dobroczynny wpływ na organizm: pobudza, reguluje, dezynfekuje i wspiera detoksykację. Bursztyn charakteryzuje się specyficznym aromatem i jest naturalnym źródłem energii. Po potarciu dłonią wydziela zapach podobny do kadzidła i przyciąga drobne elementy, takie jak suche źdźbła trawy czy skrawki papieru. W ten sposób nabiera ładunku elektrycznego, który działa „pozytywnie” na człowieka. Właśnie dzięki takim właściwościom od wieków przypisuje mu się magiczną moc i zdolności lecznicze. Znany jest jako „kamień życia”, amulet przynoszący zdrowie, ochronę i wsparcie.

Naturalny bursztyn bałtycki z Gdańska i okolic delty Wisły wyróżnia się bogactwem odmian, różnorodnością barw oraz przejrzystości. To stwardniała, ale lekka i krucha żywica, która przez miliony lat nabierała swoich unikalnych cech pod wpływem słońca, wiatru, piasku i nacisku lodowców. Każdy bursztyn jest jedyny w swoim rodzaju, a jego barwa zmienia się z upływem lat, co sprawia, że od wieków jest ceniony jako materiał jubilerski i nazywany szlachetną żywicą.

Warsztaty prowadził Robert Pytlos, doświadczony ekspert w dziedzinie bursztynu, wieloletni sekretarz Światowej Rady Bursztynu. Został uhonorowany Medalem Bursztynowego Kręgu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz innymi prestiżowymi wyróżnieniami, a także jest autorem wielu publikacji na temat bursztynu i jego historii.

Konsultanci warsztatów:

Eryk Popkiewicz, archeolog, bursztyniarz i członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Specjalizuje się w archeologii eksperymentalnej i tworzy repliki średniowiecznych narzędzi używanych podczas zajęć (więcej informacji: www.eryk.amberart.pl).

Dorota Cenecka, mistrzyni złotnictwa i bursztyniarstwa, ceniona projektantka biżuterii z bałtyckim bursztynem. Przewodniczy Radzie Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych i została wyróżniona medalem Prezydenta Gdańska za promocję miasta jako światowej stolicy bursztynu.

Poniżej relacja zdjęciowa:

IMG-20241212-WA0015.jpg

IMG-20241212-WA0019.jpg

IMG-20241212-WA0013.jpg

IMG-20241212-WA0022.jpg

Było to bardzo ciekawe i ekscytujące spotkanie dające możliwość własnoręcznej obróbki bursztynu. Do zobaczenia na kolejnej edycji !

Posted on Aug 29, 2024

19-03-2025

Zanurzyłem się w Świecie Bursztynu i Designu na Targach Amberif – Moje Wrażenia!

Muszę przyznać, że to wydarzenie zrobiło na mnie ogromne wrażenie i z pewnością mogę je polecić każdemu, kto choć trochę interesuje się unikatową biżuterią, pięknem naturalnego bursztynu czy najnowszymi trendami w designie.

10-02-2025

Jak uchwycić piękno bursztynu na zdjęciach: poradnik dla pasjonatów

Ten poradnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces fotografowania bursztynu, od wyboru sprzętu po postprodukcję.

27-01-2025

Bursztyn a astrologia: jaki jest związek między bursztynem a znakami zodiaku?

Jego ciepła, słoneczna energia sprawia, że jest szczególnie ceniony w astrologii. Jakie są więc związki między bursztynem a znakami zodiaku?

Bursztynowe warsztaty wytchnieniowe | Fundacja Bursztynu Amber Seaside