W ramach działania Fundacji AmberSeaside dostaliśmy możliwość relacjonowania dla Państwa postępów prac w powstającej na lubelszczyźnie, w miejscowości Niedźwiada kopalni bursztynu !
Jest to pierwszy post z cyklu prezentacji jak powstaje kopalnia odkrywkowa kopalnia bursztynu. Będziemy na bieżąco relacjonować postępy prac i dodawać aktualności związane z tym przedsięwzięciem.
Dziękujemy za zaproszenie na plac budowy, ciekawe informacje i możliwość zrobienia relacji zdjęciowej.
Czy w Polsce istnieją kopalnie bursztynu i gdzie są zlokalizowane?
Tak, istnieją i to na południu kraju w okolicy Lublina. Tereny Lubelszczyzny z uwagi na historię bursztynu i korzystne możliwości jego wydobycia są idealną propozycją na otwarcie tam kopalni odkrywkowej.
Na terenach południowej Polski występują złoża bursztynu bałtyckiego, nazywanego także sukcynitem. Jego historia sięga epoki eocenu (55-33 mln lat temu), kiedy tereny Polski były pokryte częściowo lądem, a częściowo płytkim morzem określanym jako pra- Morze Północne. Na jego brzegach rosły bujne, wielogatunkowe lasy o tropikalnym i subtropikalnym klimacie. Drzewa produkowały ogromne ilości żywicy, która na skutek procesów geologicznych i biochemicznych zmieniła się w bursztyn.
Z przeprowadzonych badań wynika, że potencjalne złoża są już na głębokości około 15-18m pod ziemią, ale bardzo często musimy kopać głębiej ponieważ najatrakcyjniejsze lokalizacje znajdują się bardzo często pod istniejącymi tam zbiornikami wodnymi. Biorąc to pod uwagę można przyjąć, że rzeczywista głębokość złoża bursztynu na Lubelszczyźnie jest w okolicy 18-21m licząc od tafli wody. Jest to oczywiście spore utrudnienie, ponieważ sam proces odpompowania wody oraz wykopu w takim miejscu jest bardziej skomplikowany i czasochłonny niż na suchym terenie.
W jaki sposób wydobywa się bursztyn w kopalni?
Do tak specjalistycznych prac trzeba przygotować się zarówno lokalizacyjnie jak i technologicznie, poprzez dobór właściwych maszyn i narzędzi.
Jednym z nich jest refuler, nazywany inaczej pogłębiarką pokazany na poniższych zdjęciach w formie elementów, jak i kompletnej maszyny.
Jest to zaawansowana maszyna, która pozwala wydobywać żwir albo piasek korzystając z metody wypłukiwania. Posiada także inne funkcje takie jak np. możliwość pogłębiania kanałów wodnych, ale najczęściej jej głównym zadaniem jest wypłukiwanie gliny lub glinki glukanitowej, gdzie możemy już spotkać bryłki bursztynu !
Kolejną kwestią, są ciężkie maszyny takie jak koparki czy wywrotki, które pomogą wykonać potężne prace ziemne.musimy zacząć kopać aby dotrzeć do odpowiedniej głębokości. Jak wspomniano wcześniej interesuje Nas głębokość ponad 20m. Poniżej przedstawiamy niektóre z maszyn wykorzystywane do prac ziemnych.
Oprócz samego wykopu trzeba zapewnić także całą infrastrukturę potrzebną do późniejszego wydobycia, podłączenia do prądu i wody oraz drogi, po których będą mogły poruszać się wywrotki.
Na tym etapie prac, każdy ruch musi być wcześniej zaplanowany i działania muszą przebiegać według wytyczonego harmonogramu. Przed rozpoczęciem prac ziemnych trzeba już być odpowiednio przygotowanym pod względem miejsc wykopu, lokalizacji sprzętu oraz transportu wydobytego materiały do dalszego przesiewania lub składowania. Przedstawiamy jak zmieniał się teren kopalni wraz z postępami prac.
Po usunięciu wierzchniej warstwy ziemi, rozpoczęło się pogłębianie wyznaczonego obszaru i transport przez kopalniane wywrotki.
Cieszymy się ogromnie, że mieliśmy możliwość relacjonowania i zobaczenia na własne oczy jak wyglądają prace w kopalni bursztynu. Dziękujemy za zaproszenie na plac budowy i nie możemy się doczekać relacji kolejnych etapów budowy jak i pierwszych lubelskich bursztynów ! Będziemy Państwa informować na bieżąco w kolejnych postach.